úvod technologie použití fotogalerie kontakty
     
 

Novinky

Novinky

 
 

Zámecká zahrada v Lánech - letní sídlo českých presidentů.

V nejbližší době se budeme zabývat dendrologickým průzkumem v lukrativních prostorách zámecké zahrady v Lánech.

Zámek tvoří dominantu rozsáhlého parku. Ten byl založen teprve v polovině 19. století, po zasypání zámeckého příkopu. Jako součást parku byl zřízen rybník, později také skleníky. Současný vzhled parku je ovlivněn úpravami J. Plečnika.
V těsné blízkosti zámku se rozkládá Lánská obora, část někdejší tzv. Velké obory z 18. století. Obora slouží zejména k chovu ušlechtilé lovné zvěře (jeleni, daňci, mufloni, jeleni sika). Možnost pořádání reprezentativních honů byla jedním z důvodů, proč byly Lány v roce 1921 zvoleny za přechodné a letní sídlo hlavy nového československého státu. Spolu s exkluzívní honitbou však volbu Lán ovlivnila také blízkost Prahy, příhodné železniční i silniční spojení, krása prostředí křivoklátských lesů i vhodné vnitřní zařízení zámku.
První prezident československé republiky, Tomáš Garrigue Masaryk si lánský zámek velmi oblíbil. Považoval Lány za svůj domov a trávil zde chvíle práce i odpočinku. Po abdikaci na úřad prezidenta v roce 1935 se do Lán přestěhoval i se svou rodinou natrvalo. Jako místo posledního odpočinku pro své nejbližší i pro sebe nakonec zvolil lánský hřbitov. Hrob rodiny Masarykových se stal symbolem československé demokracie i v dobách totality.
Po smrti T.G.Masaryka byl lánský zámek využíván sporadicky, jen v době druhé světové války zde bydlel státní prezident dr. Emil Hácha. Až současný prezident České republiky, Václav Havel začal navštěvovat Lány pravidelně.

zdroj....http://old.hrad.cz/castle/lany.html

Rallye Rejvíz

22. - 26. 5. 2013 proběhla mezinárodní soutěž pro záchranáře. Jan Svárovský se podílel na zajištění úlohy Visatec - záchrana zraněného z koruny stromu. Více informací: http://rallye-rejviz.cz


Jablonecký dračí den

Zúčasntnili jsme se JABLONECKÉHO DRAČÍHO DNE, kde jsme zajišťovali dobrovodný program - lezení dětí po stromě. Více informací: http://www.rkdragonsjablonec.cz


Národní arboristická konference Strom pro život - život pro strom XI. „Stromy pod lupou - Smysl, možné způsoby a praktické využití hodnocení stromů"

David Hora zde bude přednášet na téma: Zkušenosti s reakcí stromů na obvodovou redukci a následná péče o takto ošetřené stromy a Ingrid Kochová přednese příspěvek: Hodocení a návrhy ošetření u starých stromů.

více >>>


Starší novinky...

 
 
 
Veškerá práva vyhrazena ® www.treewalker.cz, 2008 Stránky vytvořil - Libor Slavík, www.internetove-studio.cz